Jak wyczyścić trampki?

Obuwie

Zadbaj o wygląd Twojego obuwia!

Moda lubi zataczać krąg, zwłaszcza jeśli chodzi o obuwie. Używane niegdyś jedynie jako obuwie szkolne trampki, z czasem stały się modnym dodatkiem do niezobowiązującego stylu ubioru. Na rynku można znaleźć szeroką ofertę tego typu obuwia, a jego ceny, w zależności od tego, jaką marką są sygnowane, sięgają nawet kilkuset złotych. Trampki stały się symbolem dystansu i zerwania z utartymi schematami, a duży wybór kolorystyczny daje możliwość dopasowania ich właściwie do każdej okazji i okoliczności. Aby nasze obuwie zachowało dobry wygląd i służyło nam jak najdłużej, konieczna jest odpowiednia impregnacja oraz czyszczenie. W sklepach obuwniczych dostępne są produkty, które ułatwią utrzymanie czystości butów, jednak możliwe jest także skorzystanie z domowych sposobów. Oto kilka rad, za pomocą których w domowych warunkach jesteśmy w stanie odświeżyć i wyczyścić trampki:

1.

Zastanawiając się, jak wyczyścić trampki, najlepiej wypróbować najbardziej standardowe rozwiązanie. Jednym z takich sposobów jest pralka. Skorzystanie z niej pozwoli usunąć nawet najcięższe zabrudzenia. Będzie również bardzo dobrym sposobem, by wyczyścić białe trampki, które są wyjątkowo podatne na zabrudzenia. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Jedną z nich jest odpowiednia temperatura, która nie może przekraczać 30 stopni. Wskazane jest, również, wybranie dobrej chemii. W przypadku białego koloru materiału na naszym obuwiu możemy skorzystać ze środka zawierającego nieduże ilości składników wybielających. Każdorazowo, powinniśmy wyciągnąć sznurówki z trampek. W trakcie prania mogą one dostać się pod bęben pralki, powodując jej awarię. Istotne jest także, by umieścić buty na czas prania w miękkim materiale lub specjalnym worku, co sprawi, że nie będą się obijać o wnętrze pralki.

2.

Odpowiadając na pytanie, czym czyścić białe trampki, bez wątpienia należy wskazać szare mydło. W towarzystwie odpowiednio dobranej szczotki będzie idealnym środkiem czyszczącym. Jest to także dobre rozwiązanie dla osób, które z uwagi na delikatność skóry nie mogą korzystać z proszków.

3.

Płyn do naczyń znajduje się w każdym domu. Jest on idealny do usuwania zanieczyszczeń, zwłaszcza z gumowych elementów obuwia. Z uwagi na właściwości odtłuszczające, znajdzie także zastosowanie przy punktowych, tłustych plamach na materiale.

4.

Niedocenionym produktem wydaje się być również soda oczyszczona. Jest rzadko stosowana, ale jej właściwości pozwalają na wyczyszczenie trampek, zwłaszcza w miejscach, w których powstały zabrudzenia trudne do usunięcia przez inne detergenty.

5.

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak wyczyścić białe trampki, warto skorzystać z wody utlenionej. Z uwagi na jej właściwości wybielające, zaleca się jej stosowanie jedynie na materiał o kolorze białym. Na miejsce, które chcemy oczyścić, należy nanieść za pomocą gąbki niewielką ilość wody utlenionej. Jak zostało wspomniane, z uwagi na właściwości odbarwiające zalecane jest punktowe stosowanie.

6.

Również odpowiednie proporcje octu i sody oczyszczonej będą pomocne w czyszczeniu trampek. Roztwór można wykonać w warunkach domowych, po czym nanieść go na miejsce docelowe za pomocą starej szczoteczki do zębów. Następnie, by usunąć zapach octu, należy przemyć oczyszczone miejsce wodą i pozostawić do całkowitego wysuszenia.

7.

Dla osób posiadających dzieci, z ratunkiem przychodzi dziecięcy puder. Podobnie jak sodę czy ocet, należy wymieszać go z wodą w proporcji 1:1. Kolejnym krokiem jest naniesienie zawiesiny na buty. Po wstępnym oczyszczeniu pozostawiamy obuwie do wyschnięcia. Puder po odparowaniu wody skruszy się. Jego resztki należy usunąć ręcznie.

8.

Pasta do zębów to produkt znajdujący się nie tylko w każdym domu, ale również towarzyszący nam w każdej podróży. Jak się okazuje, służy ona nie tylko do higieny jamy ustnej. Sprawdzi się idealnie w przypadku, kiedy chcemy wyczyścić nasze trampki. Gęsta konsystencja i zastosowanie starej szczoteczki do zębów lub butów powinno dać bardzo dobre efekty. Konieczne jest jednak by pamiętać, że czyszcząc białe trampki, powinniśmy skorzystać z pasty o białym kolorze tak, by na materiale obuwia nie pozostał barwnik zawarty w produkcie.

9.

Jeśli czyszczenie trampek wskazanymi sposobami nie przynosi efektów, warto skorzystać z mleczka do czyszczenia lub pasty BHP. Produkty te są przeznaczone zdecydowanie do gumowych elementów obuwia. Zawierają w swojej strukturze drobinki substancji, które ścierają brud. Z uwagi na swoje docelowe zastosowanie, są bezpieczne dla skóry.

10.

Na wyjątkowo uporczywe plamy możliwe jest zastosowanie także zmywacza do paznokci. Zanim to zrobimy, należy skorzystać jednak z mniej „inwazyjnych” środków. Zmywacz w małej ilość nanosimy na buty i delikatnie pocierając, miejscowo czyścimy zabrudzenie. Ten sposób, mimo że jest skuteczny, naraża nas na niemiły zapach i możliwość wybielenia materiału, dlatego powinno się go stosować głównie do czyszczenia białych trampek.

Napisz do nas!

Masz pytanie? Napisz do nas, a udzielimy Ci niezbędnych informacji 🙂